Bebeklerde ve çocuklarda ayakkabı seçimi

Bebekler tam olarak yürümeye başlamadan önce ayakkabıya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Aslında bebeğiniz yürümeye başladığında da başlangıçta sert tabanlı ayakkabılar giydirmek yerine bebeğinizin çıplak ayakla ya da çorapla yürümesine izin vermek, kaslarının gelişmesi ve adımlarının düzelmesi açısından önem arz eder. Diğer bir deyişle bebeğiniz yeni yürümeye başlıyorsa ona hemen ayakkabı giydirmek, en azından sert tabanlı ayakkabı giydirmek, onun gelişimini yavaşlatır. Çıplak ayak, çorap veya bebekler için dizayn edilmiş yumuşak tabanlı ilk adım ayakkabıları çocuğunuzun bacaklarının güçlenmesi ile bacaklardaki ve ayaklardaki koordinasyonun sağlanmasında yardımcı olur.
Unutmayın ki çocuğunuz ilk yürümeye başladığında, ayakları henüz yetişkinlerinki gibi şekillenmemiş olacaktır. O yüzden bebeğinizin ayaklarının yetişkin ayakları görünmesini beklemeyin. Mesela çoğu bebek yürümeye ilk başladığında düzayakmış gibi görünür veya başlangıçta bebekte içe basmalar görülebilir.

Bebeğime/Çocuğuma Ayakkabı Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?
Cırt cırtlı veya bağcıklı ayakkabılar arasından seçim yapabilirsiniz. Cırt cırtlar ayakkabıyı giyip çıkarmayı çok kolaylaştırır ve tüm gün çocuğun açılan bağcıklarını yeniden bağlamak zorunda kalmazsınız. Ama çocuğunuz sürekli ayakkabısını çıkarıp atmaya çalışıyorsa bağcıklı ayakkabılar işe yarayabilir. Bağcıklı ayakkabı alacaksanız bağcıkların en az iki düğüm atacak kadar uzun olması lazım.
Nefes alan ve hafif olan bir materyal kullanılmış olmalı. Yumuşak deri veya kumaş ayakkabılar en iyisidir. Sert deriden özellikle kaçınmanız gerekir çünkü nefes almadığı için bebeğinizin ayak gelişimini olumsuz etkileyebilir.
Ayakkabının tabanını bükün. Ayakkabılar esnek olmalı ve ayağı iyi kavramalı, düz ve sert ayakkabılardan kaçınmalısınız. Kaymaz kauçuk taban ayakkabılar bu konuda işe yarar.
Ayakkabının tam olup olmadığını kontrol edin. Bebeğe veya çocuğa ayakkabı almadan önce mutlaka denetmeniz gerekir. Çocuk ayakkabıyı giydiğinde ayaktayken başparmağı ile ayakkabının burnu arasında en az bir başparmak, çocuğun topuğu ile ayakkabının topuğu arasında serçe parmak sığacağı kadar boşluk bulunması gerekir.
Ayakkabı yumuşak materyalden yapılmışsa çocuk ayakkabıyı giymişken ayağın üstünden ayakkabıyı tutmaya çalışın. Ayakkabı tutulacak kadar esnek veya bol değilse ayakkabı çok dar gelmiş olabilir.
Günün sonuna doğru alışveriş yapın. Çocuğunuzun ayağı gün içerisinde şişebilir ve sabahtan aldığınız ayakkabı öğleden sonra dar gelebilir. Bu nedenle ayakkabıyı akşamüzeri almanızda fayda var.
Çocuğa ayakkabıyı önce evde giydirin. Çocuğunuza ayakkabıları önce bir süre evde giydirip gerçekten rahat olduklarından ve bir defosu olmadığından emin olun. Dışarda giyilmiş ve kirlenmiş ayakkabıları iade etmekte veya değiştirmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Bebeğinizin ayakkabısında söküp yutabileceği parçaların olmadığından emin olmak güvenlik açısından önemli.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın