Bebeklerde burun tıkanıklığı

 Bebeklerde burun tıkanıklığı kendi haline bırakılmaması gereken bebeği rahatsız eden bir durumdur. Bebekler solunum ihtiyaçlarının neredeyse tümünü burundan sağlar çünkü ağız ve burun arasındaki nefes alma dengesini sağlayamazlar. Burun tıkanıklığı aynı zamanda bebeğin beslenme dengesini de etkileyebilir.

Burun tıkanıklığı nezleye benze alerjik hastalıklar da burunun iyice tıkandığı ve nefes almanın güçleştiği durumlarda alt solunum yolu, kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi

serum-fizyolojik Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinin en doğal ve bilindik yöntemi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik sık sık kullanılabilen doğal bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularken bir iki damla yerine bütün bir tüpün kullanılması çok önemli bir etkendir. Bu yöntemi uygularken bebek oldukça rahatsız olur bu yüzden bebeğin sıkı tutulması ve başın hafifçe yukarı kaldırılması önemli. Her hangi bir yan etkisi ve zararı bulunmayan bu yöntemi uyguladığınızda bebeğiniz rahatsız olabilir ve ağlaması uzun sürebilir. Her hangi bir endişe etmenize gerek yoktur.

Bebeğin rahat nefes alabilmesi için ortamın havalandırılması, nefes alabilmesi için başı bir miktar kaldırmak yararlı olacaktır. Bebeğin rahat nefes alabilmesi için lavanta yağı gibi nefes açacak yağlar kullanılabilir. İçinde kâfur bulunduran nefes açıcılar bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden içinde kâfur bulunduran nefes açıcılardan uzak durmak oldukça önemlidir.

Dekonjestan ve antihistaminikler yöntemleri bebekler için pek uygun değildir. Dekonjestan ve antihistaminikler bebekte zehirlenmelere kadar olumsuz etkiler oluşturabilir. Eğer çok kullanılması gerekiyorsa doktor gözetiminde belirli dozlar kullanılmalıdır. Serum fizyolojik en uygun yöntemdir bebeklerde.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın