Bebekler için mama tarifi, Besleyici mama tarifi

Bebekler için mama hazırlarken bir çok etkene dikkat etmeniz gerekir. Bebeğin mamayı sevmesi, doyurucu olması ve en önemlisi gelişimi açısından gerekli tüm vitamin ve mineralleri alması. Gün içinde bebeğinize verdiğiniz mamalar değişik olur ise bebeğinizin mamayı sevmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Doğru mama seçimi

bebekler için mama

Mama seçerken mutlaka bebeğinizin yaşına uygun olan mamaları seçmeniz ya da hazırlamanız gerekli. Doğru zamanda doğru mama ile beslenmek bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Mamayı hazırlarken esnek olmanız bebeğinizin sevdiği besinlere ağırlık vermeniz hem sizin için hemde bebeğin mamayı tüketmesi açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Bebeğinizin sevmediği besinleri tek vermek yerine mama içinde vermek, tadını değiştirecektir.

Mama takviyesi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Her çocuğun gelişim süreci ve vücut yapısı farklı olduğu için mama seçiminizi mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririz.

Öğünlerde aşırıya kaçmayacak şekilde hazırlamak ayrı bir unsurdur. Bebeğinizin vücut dengesine göre beslenmesi gayet doğaldır, bu çocuk neden yemiyor diye zorlamaya çalışmayın. Eğer bebeğinizin aç kaldığından şüphe ediyor iseniz mutlaka bir uzman görüşü almanız gerekir.

Kahvaltıda bebekler için mama tarifi

 

mama tarifi

Kahvaltıda eğer bebeğiniz 7 ayı doldurmuş ise bu tarifi bir uzmana danışarak uygulaya bilirsiniz. Bu mama bebeğinizin gerekli tüm besinleri almasına yardımcı olacaktır. Mamanın hazırlanışına mutlaka dikkat etmeniz gerekli ve en önemlisi uzman görüşü almalısınız. 

Bu mama tarifi sayesinde bebeğiniz hem tüm ihtiyaç duyduğu besinleri alacak hemde keyifle tüketecektir.

Malzemeleri; Tuzsuz lor peyniri ya da keçi peyniri, 1 adet yumurta sadece sarısının 4/1 kullanılacak, anne sütü ya da süt maması, üzüm pekmezi, yulaf ya da pirinç tozu.

Hazırlanışı; Yumurtayı kaynama geldikten sonra en az 8 dakika kaynatmanız oldukça önemli. Çiğ kalan yumurtada bebeğinizin sağlığına zararlı oluşumlar olabilir. Peynir, pekmez, süt maması ve pirinç tozunu iyice karıştırıyoruz. Daha sonra kaynayan yumurtanın sarısının sadece 4/1 karıştırarak mamayı hazırlamış oluyoruz.

İlerleyen aylarda bu mama içerisine ceviz rendeleye bilirsiniz. Tabi ki bebekler için mama hazırlarken en önemli unsur uzman görüşü almaktır. 

Çocukta kabızlık adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Sağlıkla kalın.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

2 thoughts on “Bebekler için mama tarifi, Besleyici mama tarifi

Bir cevap yazın