Bebek temizliği nasıl yapılmalı ?

Gebelik dönemi boyunca heyecanla beklediğiniz doğum sürecinden sonra. Bebeğinizin bakımının en önemli noktalarından biri temizlik. Bebeğiniz doğumdan sonra çok çabuk hastalanabilir. Bağışıklık sistemi biz yetişkinlere göre oldukça zayıf ve korumasızdır. Bu dönemde daha önce anne olmuş kişilerin tavsiyeleri, kitaplar ve internet üzerinden okuduğunuz bilgiler ile rahat bir şekilde geçip gidecektir.

Bebeklerde temizlik nasıl yapılmalı ?

 Bebeklerin ciltleri oldukça hassastır bu yüzden temizlik yaparken oldukça dikkat etmeniz gerekir. Vücudunu tahriş etmeden yumuşak ve doğal temizleyiciler kullanmaya özen göstermeniz gerekli. Bebeğinizin kulak,burun ve ağız temizliğini düzenli olarak doğru biçimde yapmanız gerekli. Bunun için ilk 6 ay boyunca ılık su ile pamuk kullanmanız hem cildine zarar vermez hemde doğal bir yöntem olacaktır. Bebeğiniz için bir diğer önemli nokta gözdür ama göz temizliği bebeğin ağlaması ile kendi yapmaktadır. Çapaklanma durumunda gene ılık su ile nemlendirilmiş pamuk kullanarak temizlik yapabilirsiniz.

Bebeği güneşe çıkarın

 Bebeğiniz için çok önemli olan D vitamini en iyi ve en bol güneşten alınmakta. Çok sıcak havalar dışında bebeğinizi şapka takmak şartıyla 1 saat güneşe çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi için önemli olan D vitamini ihtiyacını böyle karşılayabilirsiniz.

Pişik nasıl engellenir ?

Değişik nedenler yüzünden derinin tahriş olması yüzünden oluşan duruma pişik denir. Pişik oluşmasının en büyük sebebi geç değişen bezlerdir. Çocuğun altını kirletmesinden sonra en kısa sürede altını değiştirmek pişiği engellemenin en büyük yoludur. Altını değiştirirken pişik kremi kullanmak ve acele etmemek önemli. Hava alması için eski bez çıkartıldığında biraz beklemek önemli. Genede pişik ile karşılaşır iseniz zeytin yağını önce elinize döküp yedirip sonra pişik olan bölgeye yavaşça masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Zeytin yağını direk çocuğunuzun vücuduna dökmeden elinize döküp yedirdikten sonra mesaj yapmanız önemli bir husus.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın