Bebek nasıl sütten kesilir ?

Bebeği sütten kesme süreci hem anne hem de bebek için zorlu bir süreç olabilir. Anne, sütten kesmeyi takiben bazı hormonal değişimler yaşamaya başlar. Bu hormonal değişimlerle birlikte annenin ruh hali de değişken bir hal alır. Bu ruh değişimlerinin geleceğini önceden bilmek ve hazırlıklı olmak sizi çabuk pes etmekten alıkoyar. Özellikle bebeğiniz meme için ağlarken pişmanlık yaşamak, bebeğinize kötülük yaptığınız fikrine kapılmak veya üzülmek normaldir.
Sütten kesme eyleminden bebeğiniz de etkilenecektir. Bebeğiniz süreci anlamayacak kadar küçük olduğundan, ani kesmeden ziyade yavaş yavaş bıraktırma yöntemi daha kolay olacaktır. Emzirmeyi aniden kesmek fiziksel olarak da anne ve bebek için de travmatik olabilir. Sütten ani kesme özellikle annenin süt damarlarında tıkanmaya neden olarak kitleye, iltihaplanmaya veya acılı göğüs enfeksiyonuna neden olabilir.

Sütten kesmeden sonra göğsünüzde sızlama ve rahatsızlık olması muhtemeldir. Çok fazla ağrırsa göğsünüzü sıkıp biraz süt boşaltabilirsiniz ama fazlaya kaçmayın yoksa vücudunuz hala emzirdiğinizi düşünüp daha da fazla süt üretmeye devam edecektir. Göğüsleriniz çok ağrırsa soğuk pres yapmak sizi rahatlatacaktır.

Bebeği sütten yavaş yavaş azaltırken bir öğünden başlayabilirsiniz. Örneğin öğle yemeğinden sonraki saatteki emzirmeden başlayıp bir hafta alışma süresi verebilirsiniz. Ondan sonraki hafta sabah emzirmesini veya başka bir rutin saati bırakarak devam edebilirsiniz. Bu şekilde tamamen kesene kadar her hafta bir öğün keserek devam edin.
Bebeğinizin göğüslerinizi çıplak görmesini engelleyin ki emzirme dönemini hatırlamasın. Bebeğinizin yanında üstünüzü değiştirmeyin veya beraber duş almayın.

Bebeğinizi onu her zaman emzirdiğiniz pozisyonda kucaklamayı bırakın. Mesela hep kucağınıza alıp emzirerek uyuttuğunuz bebeğinizi artık bu pozisyonda uyutmayı bırakın. Yoksa tekrar emmek isteyecektir. Bebeğinizi uyutmak için yeni yöntemler bulmanız gerekecektir. Mesela eşinizden bebeğinizi bir süre onun uyutmasını isteyebilirsiniz.
Bebeğiniz emmek istediğinde onu oyalayarak dikkatini başka yöne çekmeye çalışabilirsiniz.

Bebeğinizi biberona alıştıracaksanız uyku saatleriyle başlamayın. Uyku saatlerinde bebek anneyi ve memeyi arayacaktır, onun yerine biberonu istemeyecektir. Bu saatler dışında özellikle bebeğinizi bir şeylerle oyalarken biberon vermeyi denemek daha faydalı olacaktır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın