Bebeğiniz diş mi çıkarıyor ?

Bebekler diş çıkaramaya başladığında hem bebek hem de anne için zor bir dönem geçirilebilir. Bebekten bebeğe değişiklik göstermekle birlikte pek çok bebek diş çıkarma esnasında huysuzluk, salya akıtma, damakta şişlik, bulduğu her şeyi ısırma veya çiğneme, yüzünü kaşıma, uykusuzluk, iştahsızlık, kulaklarını tutma gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerden birkaçı bir arada bulunuyorsa muhtemelen çocuğunuz diş çıkartıyordur.
Peki, çocuğunuz diş çıkartıyorsa bu süreci daha az sıkıntılı geçirmek için neler yapabilirsiniz? İşte size önerilerimiz;
Bebeğinizin damağını kaşımak bile bazen çok işe yarayacaktır. Ellerinizi iyice yıkadıktan sonra bebeğinizin damaklarını kaşıyabilirsiniz.
– Ya da bebeğinize diş kaşımaya özel tasarlanmış diş kaşıyıcı halkalardan alabilirsiniz. Bazı diş kaşıyıcıların titreme özelliği bile var. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu aparatların veya bebeğinizin çiğnemeye çalıştığı herhangi bir neşenin bebeği boğma ihtimali olmaması. Bebeğin yutabileceği parçacıklar içeren her şeyden uzak durun!
– Bebeğinizin damaklarını serinletmek işe yarayabilir. Bunu yapmak için bebeğin diş kaşıyıcı halkalarını buzdolabında biraz bekletebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta buzlukta değil, buzdolabının normal bölümde soğutmanız. Çok soğutur veya buz tutturursanız bebeğinizi hasta edebilirsiniz.

– Bebeğinize kemirebileceği salatalık veya havuç gibi sert yiyecekleri verebilirsiniz.

– Bebeğiniz diş çıkarırken salya akıtabilir. Bu salyaları sık sık silmek bebeğin cildinin tahriş olmasını engeller.Bebeğinizin ağız çevresine tahrişi önlemek için bebekler için olan nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz.

– Bebeğinizin çok ağrısı olursa Tylenol veya İbuprofen gibi bir ağrı kesici verebilirsiniz ama öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca unutmayın ki 6 aydan küçük bebeklere İbuprofen verilmez.

– Benzoken içerikli ağrı kesicileri kullanmayın. Çok nadir de olsa bu maddeyi içeren ağrı kesiciler kandaki oksijen seviyesinin ciddi şekilde düşmesine neden olabilir.

– Bebeğiniz ağrıdan çok rahatsız oluyorsa bir doktora görünüp diş etinde herhangi bir enfeksiyon oluşmadığından emin olabilirsiniz.

– Eğer evde denediğiniz yöntemler işe yaramadıysa diş jellerinden alabilirsiniz. Bu jeller genellikle bölgesel anestezi ve antiseptik özellik gösterir. Jeli seçerken dikkat etmeniz gereken husus şeker içeriğine sahip olmamasıdır. Doktorunuza jel konusunda danışabilirsiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın