Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

bebeğin cinsiyeti
bebeğin cinsiyeti

 Bebeğin cinsiyeti aslında ilk andan itibaren bellidir, yani yumurtanın sperm tarafından döllendiği zamandan itibaren. Ancak fetusun dış genital organlarının oluşması için 11.haftayı beklemek gereklidir. Fatus 11 haftalıkken duruşuna göre, anne adayının kilosuna, ultrason cihazının kalitesi ve çözünürlüğüne bağlı olarak bebek cinsiyetini öğrenmemiz mümkündür.

Fakat 11 haftalıkken yapılacak tespitlerin sağlıklı olma olasılığı düşüktür. Bebek cinsiyetini öğrenmenin en iyi dönemi 16 ile 20 haftalar arasındadır. Nadir olmakla beraber kimi fetus gebeliğin sonuna kadar cinsiyetini saklamayı başarmıştır.

Bebeğin cinsiyetini kim belirler?

Çok yanlış bir tanı olarak bilinen bebeğin cinsiyeti anne tarafından belirlenir tamamen yanlıştır. Bebeğin cinsiyetini baba belirler. Yumurtayı dölleyen sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kız olarak dünyaya gelir.

Türkiye’de sıkça yaşanan erkek bebek doğurmadığı için hor görülen kadın sorunu o kadar büyüktür ki çoğu diziye konu bile olmuştur. Bilgisizlik çocuğun cinsiyetini annenin belirlediğini ve erkek çocuk doğuramayan annenin hor görülmesini sağlamıştır.

Bebeğin cinsiyeti

Gebelik döneminden itibaren bebek cinsiyeti ve gelişimini takip etmek için mutlaka kişisel bir uzmanla görüşmeniz ve bu görüşmeleri aksatmamanız oldukça önemli. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için mutlaka uyulması kaçınılmaz kuralları uygulamanız gereklidir.

Cinsiyeti ne olursa olsun onun sizin bir parçanız olduğunu unutmadan davranmanız ve gebelik döneminden itibaren bebeğinizle olan bağınızı kuvvetlendirmek için çaba sarf etmeniz önemli. İyi bir birey yetiştirmenin en kolay ve kısa yolu sevgiden geçer bunu mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ağız kokusu geçirme yöntemleri adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bir cevap yazın