Ayva yaprağı çayı faydaları nelerdir?

Ayva yaprağı çayı, adından da anlaşıldığı gibi ayva ağacının yaprağı kullanılarak hazırlanır. Ayva yapraklarının son bahar mevsiminde toplanması ve en geç toplandığı kış kullanılması faydasına oldukça etki etmektedir.

Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

ayva yaprağı çayı
ayva yaprağı çayı

Son bahar mevsiminde toplanmış ayva yaprakları güneşte güzelce kurutulur ve demleme için muhafaza edilir. Kurutma işlemini yaparken hem tozlanmayı engellemek hemde topla ser zahmetinden kurtulmak için kese kağıdı ile kurutma yöntemini kullana bilirsiniz.

Kurutulmuş ayva yapraklarını çay yapmak için kaynama derecesine gelmiş bir demlik altının içine bir avuç kuru ayva yaprağı atılır. Daha sonra demliğin kaynarken kaybettiği su kadar tekrar ekleme yapılır, kaynayınca altı kısılır ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra ayva yaprağı çayı hazır hale gelir. Bu çay bir çok yeşil çaydan daha etkilidir, aynı zamanda kendiniz hazırladığınız için güvenle tüketebilirsiniz.

Bir avuç ayva yaprağı ile demlediginiz sağlık çayını, su ekleyerek 3 defa kullanmanız mümkündür. Her kullanımda daha etkili bir renk tonu alacaksınız ıhlamur çayı gibi.

Ayva çayı nelere iyi gelir?

Ayva yaprağı çayı bir çok hastalık için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Özellikle bronşit ve kronik hale gelmiş öksürük için sağlık çayı oldukça etkilidir.

Sakinleştirici etkisi ile vücut rahatlamasını sağlar ve uyku sorunu çekenlere faydası oldukça fazladır. Uyumadan 1 saat önce içilen ayva yaprağı çayı ile uyku sorununuz sona erecektir.

Ayva çayı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önleyici ve tedavi edici etkisi vardır, aynı zamanda bu hastalıkların yol açtığı ateşin düşmesine etki edecektir.

Boğaz ve ağız içinde oluşan yararların tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinen sağlık çayı, ağız ve boğaz yaralarının tedavisinde kullanılmak da.

Kabızlık sorunu çekenler için mide ve bağırsak temizlemesine yardımcı olan ayva çayı bu etkisi ile bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kalp hastalıklarında, ayva çekirdeği ile beraber kaynatıldığında etkisinin arttığı bilinen ayva yaprağı çayı, kalp krizi önlemede oldukça etkilidir.

Ses telleri ve ses açmada oldukça etkilidir. Ses kısılması ve ses yorgunluğu gibi hastalıklarda oldukça etkili bir doğal çaydır.

Bir önceki yazımız olan Hurma diyetine göz atmak ister misiniz? Bu yazıda yazanları uygulamak sizin seçeneğinizdir, bunun bir reçete olmadığını unutmayın.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

2 thoughts on “Ayva yaprağı çayı faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın