Anne sütü nasıl artar ?

Emzirme her anne sütünün bebeğe yetip yetmediği konusunda endişe duyuyordur. İşte size sütünüzün bebeğinize yetmesini garantileyecek öneriler:

1. Emzirmek, emzirmek ve emzirmek!

Göğüslerimiz taleple çalışır. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz, göğüsleriniz o kadar çok süt üretir. Bebeğinizin büyüdüğünü gördükçe sütünüzün yetmeyeceği konusunda endişelenmeye başlayabilirsiniz. Aslında bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzu emerek uyarır ve vücudunuza bir sonraki emzirmede ne kadar süte ihtiyacı olduğunu bildirir. Bu yüzden yapacağınız en büyük hata bebeğinize anne sütüne ek besin vermektir. Bebeği tüm gün sıklıkla emzirmek gerçekten yorucu olabilir ama bu bebeğiniz için yapacağınız en faydalı iş.

2. Sütünüzü Sağın!

Özellikle emzirme döneminde işe dönmek zorunda olan anneler için sütlerini sağmak oldukça faydalıdır. Hem geçiş sürecinde bebeğin sütsüz kalması engellenirken hem de annenin süt üretme kapasitesi korunur. Çalışmayan bir anne olsanız dahi emzirdikten sonra göğüste kalan sütü sağmak hem süt miktarını arttırır hem de bu sütü saklayarak bebeğinizden ayrılmanız gereken durumlarda süt sıkıntısı yaşamayı engelleyebilirsiniz.

3. Bebeğin Kavrayışını Kontrol Edin!

Eğer bebeğiniz göğsünüzü düzgünce kavramışsa, dili damağının üzerinden dışarı kayacak ve dudakları çan gibi açılacak ve göğüs ucunuz çevresiyle birlikte bebeğinizin ağzında olacaktır. Eğer emzirmek canınızı acıtmıyorsa bebeğinizin kavrayışı iyi demektir. Eğer bebeğinizin kavrayışı iyi değilse, serçe parmağınızı nazikçe bebeğinizin ağzına soktuktan sonra bebeğinizi göğüslerinize yaklaştırıp ağzını iyice açıp göğüs ucunu ve çevresini ağzına alana kadar yoklayın. İyi bir tutuş yapana kadar denemeye devam edin. Düzgün bir kavrayış olmadan bebeğiniz tüm sütü ememeyecektir.

4. Emzirirken Göğüs Değiştirin!

Her emzirmede bebeğin her iki göğüsten eşit miktarda emdiğinden emin olun. Eğer bebeğiniz emzirme esnasında sakinlerse ve uyuyakalacak gibi olursa bunu göğüs değiştirmek için bir belirti olarak alın. Bu uygulama her iki göğüsün de tam kapasiteyle süt üretmesini ve bebeğinizin her iki göğsü de tamamen boşaltmasına yardımcı olur.

5. Emziği Atın!

Bebeğinizin emziği emdiği her dakika süt üretimizin artmasına harcanması gereken zamanın boşa geçirilmesidir. İlk aylarda bebeğiniz sürekli size yapışık gibi hissedebilirsiniz ama bu bebeğiniz ve sizin için en iyisi.

6. Bir Emzirme Danışmanıyla Konuşun!

Tüm çabalarınıza rağmen doğru gitmeyen bir şeyler olabilir. Emzirme danışmanı annelerin emzirme esnasında yaşadığı sıkıntıların giderilmesinde uzmanlaşmış kişilerdir.

7. Doğru İç Çamaşırı Seçin!

Göğüslerinize baskı yapan veya çok sıkı olan iç çamaşırı süt akışını bozabilir. Yanlış seçim bazen süt kanallarında tıkanmalara yol açarak rahatsızlık yaratabileceği gibi süt üretimini de engeller.

8. Yulaf Yiyin!

Yulaf ezmesi süt üretimini sağlayan mucize bir besindir. Yulafın süt üretimini neden arttırdığı henüz bilimsel olarak tespit edilemese de, kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi tüketimi gece boyu süt dolu göğüs anlamına gelecektir. Eğer yulaf sevmiyorsanız benzer faydayı tahıl gevreğinden, yulaf ezmeli kurabiyeden veya yulaflı-muzlu kekten sağlayabilirsiniz.

9. Hormon İçerikli Doğum Kontrol Haplarından Uzak Durun!

Eğer hap kullanmak zorunda değilseniz, kullanmayın. Kondom veya hormonsuz spiraller emziren anneler için önerilen yöntemlerdir. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar süt miktarını olumsuz etkiler. Eğer hap kullanma konusunda ısrarcıysanız doktorunuza danışarak emziren bayanlara özel haplara başvurabilirsiniz.

10. Tatile Çıkın!

Emzirme tatiline çıkın. Tüm hafta sonunu bebeğinizle yatakta geçirip, tüm ilginizi bebeğinize yönlendirirseniz, süt miktarınız da önemli bir artış olacaktır. Ailenize veya arkadaşlarınıza bir süreliğine sizin için işleri halletmelerini istemekte hiçbir sakınca yok.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın