Akut Eklem Romatizması Nedir?

Akut Eklem Romatizması diğer adıyla Akut Romatizmal Ateş, vücudun tek bir bölgesinde değil birçok farklı bölgesinde varlık gösteren bir hastalıktır. Farenjitten sonraki devam eden 1-2 hafta süre içerisinde ortaya çıkan hastalık olan Akut eklem romatizması ani başlayarak varlık göstermektedir. Genç yaştaki bireyler için kalp hastalığının en sık gözlenen nedenlerinin başında yer almaktadır. Kalbe bağlı ölümler içerisinde baş sırada gelen hastalığı geçiren bir kişinin, hastalığı tekrar geçirmesi çok daha şiddetli olmaktadır.

Akut Eklem Romatizması Kimlerde Görülür?

Akut Eklem Romatizması
Akut Eklem Romatizması

5-15 yaş arasında bulunanlarda gözlenen bir hastalık olan Akut Eklem Romatizması nadiren bu aralığın dışına çıksa en sık bu yaş aralıklarında gözlenmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu hastalıkla karşılaşma riski diğer ülkelerle kıyaslandığında daha düşüktür.

Hasta olan kişilerde, hastalığa karşı genetikten gelen bir yatkınlık olduğu kabul edilse de yapılan çalışmalarla beraber henüz bir netliğe ulaşılamamıştır.

Akut Eklem Romatizmasının Belirtileri Neler?

Hastalığın ortaya çıkmasında bazı majör ve minör bulgulara rastlanmaktadır. Bireylerin durumuna göre hastalığın teşhisi konulmaktadır.

Tutulma

El, ayak ve diz gibi büyük eklemlerde bireylerde sık sık tutulma yaşanmaktadır. Tutulmuş halde olan eklem bireyleri zorladığı gibi eklemin bulunduğu bölgede ağrı durumu, şişkinlik ve kızarıklık oluşmaktadır. Hastalık neticesinde eklemde hasar yaşanabilmektedir.

Kalp Sorunları

Hastalığın ciddi ve en önemli belirtileri kalp sorunlarıdır. Kalp kapağı rahatsızlıklarını ve kalp yetmezliği gibi problemleri doğurabilmektedir. Kalp kaslarının tutulmasıyla gerçekleşen romatizma belirtilerini ağrı şeklinde göstermektedir.

Deri Altı Nodüller

El bileği ve dirsek kısmında sıkça görülmekte olan sert yapıya sahip, hareket ettirilebilir olan aynı zamanda ağrı yapmayan kitlelerdir.

Ateş

Uzun süreli olarak devam eden ateş, akut eklem romatizmasının en belirgin özelliklerinden biridir.

Halsizlik

Halsizlik durumu, hastalığın belirtisi olan bir diğer semptomdur. kalkamama raddesine varacak kadar halsiz hissetme durumu, hastalığın göstergesi olmaktadır.

Karın Ağrısı

Karın ağrısının birçok sebebi bulunsa da, diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkması durumunda akut eklem romatizmasının işaretçisi olabilmektedir. Karın ağrısı şiddetini giderek artıran şekilde ortaya çıkar.

Çekilen EKG’de kalp anomalisi saptanması

Kan tetkikinde lökosit ve sedimentasyon artışı

Akut Eklem Romatizması Tedavisi

Bir önceki yazımız olan ”Rahim Küçülmesi Nedir?” göz atmak ister misiniz?

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

3 thoughts on “Akut Eklem Romatizması Nedir?

Bir cevap yazın