Ağız kokusu geçirme yöntemleri nelerdir?

ağız kokusu
ağız kokusu

Ağız kokusu günümüzün en büyük sorunlarından biri olamak la beraber çok insan psikolojisi üstünde büyük bir etkide yaratıyor. Bu sorun insanın kendine olan güveninin azalmasını sağlamakta. Öz güven kaybı ilerleyen dönemlerde psikolojik bir sorun haline gelebilmekte.

 Ağız kokusu sosyal hayat, iş hayatı ve hayatınızın bir çok alanında iletişim kurma becerinizi olumsuz yönde etkileyecek. İletişim kurarken insanların sizden rahatsız olacağını bilmeniz içe kapanık biri haline gelmenizi sağlıyor. İletişime geçtiğiniz kişinin mimikleri ile kokuyu his ettiğini belli etmesi hayatınızın kötü anlarından biri olup çıkıyor.

Ağız kokusu neden olur?

Yemeklerden sonra ve uykudan uyandığınız da özellikle sabahları sizi bile rahatsız eden bu kokuya fizyolojik ağız kokusu adı verilir. Gayet doğal olan bu koku neredeyse herkesin başına gelmektedir. Bu koku hiç bir hastalığın belirtisi olarak algılanmamalıdır.

Hastalığa bağlı ağız kokusu nedir?

Genellikle akciğer ve karaciğer hastalıklarına bağlı görünen ve daha bir çok rahatsızlığa bağlı olarak görünen kokuya patolojik ağız kokusu adı verilir.

Ağız kuruluğu kokuya sebep oluyor

Yukarıda sebeplerden biri değil ve ağız bakımınızı düzenli olarak yapıyorsanız oluşan koku sizi endişeye düşürebilir. Eğer koku için elinizden gelen her şeyi yapmışsanız ve kokuya neden olan gıdalardan uzak duruyorsanız koku hale geçmemiş ise bol su içmeniz gereklidir.

Vücudun düzenli çalışması ve sağlı kalabilmesi için günde en az 2-2,5 litre su tüketmeniz gereklidir. Ağızda tükürük miktarının azalmasına bağlı olarak koku oluşumu gerçekleşebilmektedir. Tükürük miktarının azalması ağzınızın kuruması sağlıyor. Bu kuruluğu gidermek için kötü kokulu sıvılar devreye giriyor ve ağız kokusuna sebebiyet veriyor.

Ağız kokusuna çözüm

Ağız ve diş sağlığınıza oldukça dikkat etmelisiniz. Tüm öğünlerden sonra diş etlerinizi fazla yıpratmadan doğru şekilde diş fırçalamanız oldukça önemli. Bu sayede sadece kokuya çözüm değil, sağlığınızı da korumuş olacaksınız.

Alkol ve sigaradan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Alkol ağzınızda kuruluk yaratarak koku oluşmasına uygun bir zemin hazırlayacaktır.

Yediğiniz her şeyi iyice çiğnemeniz oldukça önemlidir. İyice çiğneyip parçaladığınız gıdaların diş arasına nüfus etmesi daha zorlaşacaktır.

Bebekler için mama tarifi adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

4 thoughts on “Ağız kokusu geçirme yöntemleri nelerdir?

Bir cevap yazın