Ağaç kavunu nedir?

 Ağaç kavunu, turunçgiller ailesine dahil bir bitkidir. Ağaç kavununun diğer isimleri ise “utruç” ve “cutrus medica olarak bilinmektedir. Ağaç kavunu çok yavaş büyümesi ile bilinmektedir yaklaşık 3 senede meyve vermektedir. Meyvesinin en bilindik özelliği kabuğunun çok sert ve kalın olmasıdır. Ağaç kavunu bitkisinin meyveleri 4,5 kiloya kadar çıkabiliyor bu nedenle olgunlaşan meyveler ağaçtan çabuk düşüyor.

Ağaç kavunu nerelerde yetişir ?

Ağaç kavunun en çok yetiştirildiği bölgelerin başında olarak Güney Avrupa ve Hindistan gelmekte. Ülkemizde ise iklimlerinin uygunluğu yönünden Eğe, Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görünmekte. Ağaç kavunu bir çok farklı şekilde kullanılmakta bu yüzden sabit bir toplama şeklin bulunmamakta. Meyve, yaprakları ve çiçekleri kullanıldığı için toplama süresi değişmektedir.

  • Ağaç kavunu Hesperidin isimli glikozit içermektedir ve bu P vitamini etkisi göstermektedir.
  • Ağaç kavunu meyvesinin sert kabuğunu çiğnemek diş etine faydalı olduğu gibi ağız kokusunu da gidermektedir. Yalnız sadece çiğnemeniz gerekli yutmanızı tavsiye etmiyoruz.
  • Ağaç kavununun bir çok sağlık etkisi de bulunmaktadır. Kalp çarpması rahatsızlığında oldukça etkilidir ve kalp sağlığınıza oldukça yarar sağlayacaktır.
  • Ağaç kavunu yaprağını koklamak baş ağrısına iyi gelecektir.
  • Güvelere karşı meyvesini elbiselerinizin arasına koyabilirsiniz. Elbiselerini güvelerden koruyacaktır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın