Adet Söktürücü Bitkiler ve Çaylar Nelerdir?

 Adet söktürücü bitkiler sayesinde adet döngüsünün düzene girmesi ve adet dönemlerinin daha rahat geçirilmesi mümkün oluyor. Kimi zaman dayanılmaz sancılar ile geçirilen adet dönemleri çoğu kadın için büyük bir kabus olmakta. Bu yazımızda size adet döngüsünü düzene sokma ve daha rahat geçirmek için bir kaç önerimiz olacak.

Adet söktürücü bitkiler ve çaylar sayesinde vücut rahatlayacak üstünüzde oluşan gerginliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Adet zamanı yaklaştığın da bütün kadınlarda bir gerginlik oluşur, bu gerginliğin sebebi genelde kadınların çoğunun adet dönemini bir kusur gibi görmesidir. İlk yapacağınız şey bu gerginliği önlemek için bunun kadın doğasının bir kanunu olduğunu iyice kavramak olmalı.

Adet Dönemi Düzene Sokmak

adet söktürücü çaylar
adet söktürücü çaylar

Adeti düzene sokmak için doğal ve sağlıklı bir yöntem olan adet söktürücü bitkiler kullanmanız oldukça yararlı olacak. Adet dönemlerinin düzensiz olması gerginlik, şişkinlik, ödem ve vücudun çeşitli bölgelerinde sivilceye neden olur. Bu yüzden adet düzeni oldukça önemlidir, çünkü adet dönemini tam olarak bilen kadınlar hazırlıklı olur ve her hangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmaktan korkmazlar.

Buda kadının kendine olan öz güvenini arttırarak, gerginliğin ortadan kalmasına yol açar. Adet dönemlerinde gerginlik kadınlar kadar erkekleri de etkiliyor. Gergin olan kadın neredeyse her şeye alınır ve sinirlenir hale gelmiş oluyor. Bu yüzden mutlaka adet düzenleyici bitkiler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda size adet söktürücü bitkileri ve kullanım şekillerini ayrıntılı şekilde anlatacağız. Mutlaka anlatıma uygun şekilde ve aşırıya kaçmadan kullanın.

Zerdeçal; Bir çok rahatsızlığa şifa olarak görülen zerdeçal özellikle adet söktürücü etkisi ile sıkça tercih ediliyor. Zerdeçalı salataların içine ekleyerek kullanmanız hem tat verecektir hemde adet söktürücü etkisini gösterecektir.
Kantaron; Sarı kantaron otu ve yağının faydalarını bu sıralar televizyonlarda dahi sıkça görür olduk. Sarı kantaron otunun ve yağının bilinen adet söktürücü etkisi vardır. Kaynayan suya atılarak demlenmesini bekleyin ve çay olarak tüketin.
Kekik; Her evde bulunan bir baharat olan kekiğin adet söktürücü etkisi oldukça kuvvetlidir. Demliğe atılarak kaynatılan kekiğin suyu içmeniz adet ağrılarınızı hafifletecekti. Dağ kekiği kullanmak etkisini arttıracaktır.
Çörek Otu; Neredeyse her derde deva olarak görülen çörek otu ve çörek otu yağı bal ile karıştırılarak tüketilirse. Adet söktürücü etkisini ortaya koyar ve çok güzel sonuçlar elde edersiniz.

Adet Söktüren Bitki Çayları

 • adet söktürücü bitkiler
  adet söktürücü bitkiler

  Hatmi Çiçeği ve Civanperçemi

 • Papatya ve Biberiye
 • Alıç ve Kuşburnu
 • Atkuyruğu Otu ve Bal
 • Kekik ve Civanperçemi

Çayları yapılarak tüketilirse adet söktürücü etkisi ortaya çıkar. Bu çaylar sayesinde adet döneminizi ağrısız ve daha rahat geçirmeniz mümkündür. Adet söktürücü bitkiler mutlaka kullanılmalıdır.

Adet Neden Gecikir?

Eğer gebelik yada menopoz gibi bir etken yok ise adet gecikmesi görülmesi nadirdir. Ama bazı etkenler yüzünden adet dönemlerinde düzensizlik olması normaldir. Bu nedenler ilaç kullanımı, stres, düzensiz beslenme ve hava değişimi olarak bilinmektedir. Bu tarz bir etken yoksa adet gecikmesi görülmesi normal değildir. Lütfen bir uzmana vakit kaybetmeden danışın.

NOT: Bu bir reçete değildir. Uygulayıp/uygulamamak sizin kararınıza kalmıştır.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu Yağı Faydaları makalemize göz atmak ister misiniz? Çörek otu faydaları ve çörek otunun yağı kullanılarak hangi rahatsızlıkların tedavi edildiği konusunda bilgi vermektedir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Adet Söktürücü Bitkiler ve Çaylar Nelerdir?

  Mervenur

  (15/01/2017 - 14:57)

  anlatılan yöntemleri uyguladım ve kısa zamanda adet düzene bindi. Ayrıca adet dönemi yaşadığım ağrı ve gerginliklerde azaldı. Teşekkürler güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın