Açlığa son diyeti nedir ? Nasıl uygulanır ?

Size Dr. David Ludwig’in  “Always Hungry-Hep Açım” kitabında yer alan diyet programından söz edeceğiz. Bu yeni diyetle kilo vermek çok daha kolay olacak. Bu diyet yöntemi vücudunuzdaki yağ hücrelerinin daha fazla kalori yakmasını sağlar çünkü bu diyette ne kadar yediğimizden ziyade ne yediğimize odaklanıyor, vücudumuzla mücadele etmek yerine vücudumuzla işbirliği yapmayı öğreniyoruz.
Temel hedef ne kadar yediğimizden ziyade ne yediğimize odaklanarak sürekli açlık hissi veya fazla yemek yeme gibi kilo aldırıcı durumların önüne geçmek.
Vücudumuzun karbonhidratları enerjiye çevirmek yerine yağ hücresi olarak depolamasının temel sebebi insülin hormonudur. İnsülin hormonu yağ hücresi besleyicisi gibi çalışır. Ekmek veya benzeri hamur işleri ağırlıklı beslendiğinizde vücudumuz besinleri sindirir sindirmez yiyeceklerdeki glikozu yani şekeri yağ hücrelerinde depolamaya başlar. Vücudunuz yağ hücrelerindeki kalorilere ulaşamazsa da ani açlık krizleri baş gösterir. Ve tükettiğiniz gıdalar ne kadar çok işlenmiş karbonhidrat içerirse bu krizler o kadar çok olur.
Bu durumun en iyi çözümü yak tüketmek. İnsülin seviyesini düşük tutmanın en hızlı yöntemi karbonhidratları yağlarla değiştirmeniz. Şimdiye kadar öğretilenin aksine doğal yağlı gıdalar sizi zayıf tutar. Yağlar insülin seviyesindeki dalgalanmaları gidererek kan şekeri seviyenizi dengeler ve ani açlık krizlerini veya sürekli açlık hissini engeller. Ayrıca, vücudunuz yağ hücrelerindeki kalori kaynaklarına erişebildiği için vücudunuz enerjisiz kalmaz ve kendinizi sürekli yorgun hissetmezsiniz.
İşte size aç kalmadan istediğiniz kadar yemek yiyebileceğiniz ama buna rağmen vücudunuzun yağları biriktirmek yerine yağları yakmasını sağlayan 3 basamaklı diyet programımız.
Aşama

Bu aşamada bir hafta boyunca %50 yağ, %25 karbonhidrat ve %25 protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Tüm tahıl ürünleri, şeker katkılı gıdalar ve patates yasak. Meyveler ve baklagiller gibi doğal karbonhidratları tüketebilirsiniz. Karbonhidrat seviyesinin düşük tutulma nedeni kilo vermeye başlayarak sizi motive ettirmek.
Aşama

Bu aşama vermek istediğiniz kiloya ulaşana kadar birkaç haftadan altı aya kadar sürebilir. Bu aşamada %40 yağ, %35 karbonhidrat ve %25 protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Bu aşamada yavaş sindirilen kahverengi pirinç, kinoa veya yulaf gibi karbonhidratları beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Aşama

Bu aşama hayat tarzınız veya süreklilik aşaması. Bu aşamada ana hedefiniz %40 yağ, %40 karbonhidrat ve %20 protein tüketmek olmalı. Bu Akdeniz bölgesi tipi beslenmeye çok yakın.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın