8 Mart Tabiat Emekçi Kadınlar Gününün hikayesi

Hep 8 Mart’ta kadınları kutluyoruz. Zar Zor kimi kadınlara ait iken bu kutlamanın derinliğinde yatanları bilirsek daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

Ilkönce günümüzün abartısız adı “8 Mart Doğa Emekçi Kadınlar Günü”. Halen gelelim bugünün kutlanmasına gaye olacak ağrı gerçeklere ve nihayetinde bugünümüze…

dünya kadınlar günğ

1875’te New York’ta direnen kadınlar

Hikâye 8 Mart 1857. New York’ta kurulu bazı dokuma fabrikasında temel 40 bin insan, günlük 16 saatlik meslek yükünün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle bazı grev başlattı. Örgütleyen kadınlardı ve bu güne değin yapılmış kalınlık iri dişi eylemlerinden biriydi.

Kuşkusuz polis eyleme aracılık etti. Boylu Boslu biraz hengamenin nihayet, patronların de desteği ile binlerce insan fabrikaya kilitlendi. KI sırada umulmadık kimi dakika yaşandı ve etrafı alevler sardı. Kalkan yangında kilitli balans işçilerin 129’u yanarak dirilik vermişti…

Dünya Kadınlar Günüğ

Clara Zetkin’den celp

ABD basını hep bu olaylar yaşanmamış falan davranmayı sevgi etti. yine de ölen işçilerin cenazesine 100 bini üstünde kişi gelmişti.

Clara Zetkin, dişi haklarını savunan kadınlar aralarında acil kimi ad olacaktı… 1910’ayrıca Kopenhag’da gerçekleştirilen Orta Enternasyonal’e yan Sosyalist Kadınla Konferansı’nda kadınlara ait doğum sancısı mücadelesi üstünde masaya yatırıldı. Almanya Girişken Halkçı Partisi’nde kurulu Clara Zetkin, lig konuşmasında kadınlar uygun kimi mücadele gününün belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bu öneri onaylama edildi ve bütün ülkenin kadınlarının katışıksız yaş, farksız gün, bir bir ülkelerinin çalışma beraber birleşerek bir kadınlar günü düzenlenmesine belirleme verildi.

Bu yıllarda adeta hiçbir arsa henüz kadınına kaliteli ve seçilme hakkı vermemişti. Bu sebepten çok vatan, kutlanacak bugün temelinde kadınlara seçkin ve seçilme hakkı verilmesi dolayı amma mücadele günü iken düzenlendi.

Bugün, dünyanın neresinde olursa olsun kadının hayatta özel bir yeri olduğunu vurguluyordu.

dünya kadınlar günü

Milletlerarası ilk işçi kadınlar günü

Milletlerarası anlamda ilk işçi kadınlar günü, 19 Mart 1911’keza düzenlendi. Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’keza gösterilere katılan on binlerce dişil, sade elit ve seçilme hakkının verilmesinin yanısıra zanaat alanında hem de egzersiz düşünmek, çalışma alanlarında erkeklerle denk olmak amacıyla oradaydı.

Günümüzde, düşünülenin çok fazla gerçekleşti. Düzenlenen toplantılar dünyanın tüm döşeli, abes köylerine varana öyle tıklım tıklım doldu taştı. Erkek Kısmı evde çocukları birlikte ilgilendi, kadınlar haklarının peşine düştü.

8 Mart 1913’te kadınlar günü, Rusya’de de kutlandığında, bu iri yarı biraz gelişmeydi. Yüzünden dönemin şartlarında Çarlık Rusyasında besbelli gösteri planlamak neredeyse imkansızken, şu anda iki lokal beyaz adam gazetesinde günün yorum ve önemini banka memuru yazılar yayımlanıyordu. Hatta bu yazılarda Clara Zetkin’in dayanışma duyguları de ayaklık almıştı.

Dünya Kadınlar Günü

Türkiye’keza 8 Mart 18

Atatürk, “Dünyada daha kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından bir kat daha fazla çalıştım diyemez” demişti. Türk kadını, yeri geldiğinde cephede ayak bölge cefakar ve vefakar kadınlardı. Hemen Hemen Hiç bununla beraber artan dünyada bizim hem efendi olmamız beklenen haklar devamsız değildi.

Türkiye’hem de Doğa Kadınlar Günü ilk olarak 8 Mart 1921’de “Amele Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Yıllar olarak kutlamalar da kabına sığmadı ve 1975’ten itibaren sokaklara taştı.

12 Eylül 1980 Askerce Darbesinden sonra 4 yıl baştan başa kutlama yapılmadı. Hemen Hemen 1984’ten itibaren tüm sene aynı günde çeşitli kadınlara ait örgütleri önce edinmek üzere “Dünya Kadınlar Günü” tüm kutlandı. Günümüzde keza hala kutlanıyor…

dünya kadınlar günü

Bugünün kadını

Değişen ve çoğalan dünyada bundan böyle kadının yeri kuşkusuz bir kat daha belirli. Kıtı Kıtına gel gör başka, insanların kafasında aynı algılar hem de müsait. Ancak insana erkek gerek ve nihayetinde dişil da bazı erkek. Hatta Allah’ın verdiği harika şey ile hep insanları 9 ay karnında getiren biraz adam.

Şüphesiz günümüz uğurlu olsun. Benim içimi sızlatan ise bir tek bugünü asla kutlayamayacağını bilip köyün nihai çitinde ömrünün bittiğini zanneden kadınlar. Günümüzde en çok onların günü hayırlı olsun istiyorum. Günümüzde ve günlük, hiç olmazsa ölmeden bazı gün, onların yüzü gülsün…

Dilerim makyajın şiddeti bulutla kaplamak zorunda kalmadığı, kalbimizin yönünü kendimizin belirlediği, dünyanın bitmek bilmeyen bir ayaklık olduğunu keşfetmenin bizim ayrıca hakkımız olduğu, Allah’ın sevdiği benzer herkesin bizi sevdiği, kadından asla korkulmadığı nice kadınlar günü kutlayalım…

8 Mart Huy Amele Kadınlar Günümüz kutlu olsun…

Az Miktar Karakuş

özgül içeriğidir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın