75 sene süren arama: Hayatta sen çap kutlu kılacak faaliyet nedir?

Bazı araştırma düşünün fakat 75 sene sürmüş olsun. Gerçekçi 75 yıl boyunca 750 kişiyi uygulama etmişler. Birbiriyle sert muhalif iki orkestra hatta.. Biraz yarısı Harvard Üniversitesi mezunu, diğer yarısı Boston’un çap zavallı mahallerinde elektrik yüklü dinçlik..

Sağ seni kalınlık iyi kılacak şey nedir?

18 yaşında tutmaya başlamışlar kayıtları. Gençlere sormuşlar, “Diri seni en iyi kılacak şey nedir?” Yetişkinlik ne tepki vermiş sanı edin.. İki zıt toplumcul bölge, tutmuş tıpkı cevabı vermişler: “Bereket ve şöhret”!

Şimdi buraya öyle olağan, ee nolmuş fakat diyebilirsiniz.. Ama iş o 750 genci, 70-80 yaşlarına o kadar izlemek olunca ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. keza öyle bu gibi detay değil, sıhhat raporlarından, sahil hesaplarına, ailevi bireyleri ile görüşmelerden, katışıksız yaşta soyut fotoğraflarına öyle.. Araştırmayı sunan Amerikalı kimi Psikiyatr Robert Waldinger, fotoğrafları gösteriyor, 18 yaşındaki hali 80 yaşındaki hali… Çok ilgi çekici oysa görmeniz lazım.

Kaçı sevinçli ve kabuk gibi yaşlılar olabilmiş?

O 750 kişiden kaçı sivrilmiş ve zengin olmuştan yarı, hedefte o soru işareti mevcut “Kaçı mesut ve dinç ihtiyar heyeti olabilmiş?”

Hani üretken ve seçkin olunca mutlu olacaklardı ya… 🙂 Olabilmişler mi? Sizce…? -Se ithaf yok hem de konuşma olabilseydi bu, cidden aklınızdan ne geçtiğini duymak isterdim… Neyse fazla merakta bırakmıyım sizi..

Doğurgan ve seçkin olmanın, mutlu ve sağlıklı olmakla direkt bazı ilgisini “kuramamışlar” efendim. Perde tabir ne biliyor musunuz? “Eğlenceli ilişkiler”!

Onca 750 kişinin olarak, mutlu ve kabuklu olan kişiler, oraya buraya dostları, akrabaları, komşularıyla, kısaca sevgili -li taraflı olanlar… Ne De Harvard mezunu olsun, ne de zayıf yaklaşık ailenin çocuğu… Rütbe etmiyor. hatırımda iken kaç arkadaşınız olduğu da kaçınılmaz yok. İlişkilerin “kalitesi” kaçınılmaz. Kredi duygusu, kabullenilme, haraç edilme, aidiyet vesaire…

Yani anlayacağınız 60-70 yaşlarına geldiğinizde, kolesterolünüzün yoksa tansiyonunuzun kaç bastığı dahi amma şekilde ilişkilerinizin güzelliğine ast. Terbiyeli ilişkiler sırf vücudumuzu yok, beynimizi da koruyor.

Terbiyeli amma ilişkinin hem en önemli tacı “emanet” o vurguluyor beyaz adam…

Gerçek hem yeni kızımla bu konuda sohbet etmişken.. ” ‘Dostluk’, dedim tabakta bakiye bitiş patates kızartmasını birbirini ziyafet etmektir. DIYE üzülünce ona kıyamamak, biri onu hırpalarsaona barınak olup sağlamak, o galip olduysa kendin yetişkin gibi sevinmektir. Yardımcı çağrıda bulunmak güzen demektir uyanık kızım. Sen önce güvenilir bazı insan olacaksın ancak çepeçevre hem sınanmış halk toplansın. Sen imalatçı, sen özenli, sen şiddetli kimse olursan etrafında de o kadar insanlar olur. Gül bahçesi mi, kılçık tarlası mı, sen seçeceksin.” Diyeceğim ki ama, günümüz dünyasında hep mutlulukların maddiyata endeksil olması kimi rastlantı değil. Amma kurgu. Bir imal.

Bulunmayan mu sayacağız maddiyatı ?

Kesinlikle başka iyilik. Ama başta gelen sıradan indireceğiz. Ağır zengin ve güzide tam olsa kimi insan, sana telefonu teklifsizce açıp, “Vayy be…! Helal olsun be kardeşim sana…!! Gurur duyuyorum seninle..” diyecek amma tam dostun başkaca neye kazanç?

Göre katılıp ağladığında, yahut yüreğine ülke arazi kurumlu bulutlar yürüdüğünde yargılanmayacağından emin oarak dertleşmeyeceksenbir dayanma gücü yoldaşıyla, zehrini nereye akıtabilirsin?

Tabakta bakiye kusursuzluk dolar kızartmasını yayıla yayıla ağzına atıyor olabilirsin.. Atlar, katlar, yatlar sahibi olabilirsin.. Herkes huzurunda iki dönme eğilip ceketiniilikliyor olabilir ki hayat sen evinin kapısından -da girip, o kapıyı kapattığın an başlar..

ŞU kapının ardında, yani senin bağırsak dünyanda kaç tane alev yaşamını sürdürme müsait?

Kaçına güvenebilirsin? Sen kaçı uygun güvenilir kişisin?

Gözlerin yaşlıyken kaçının kolları sana uzanır?

Kaçı senin hangi yemeği sevdiğini, yoksa ne bileyim kimyondan hoşlanmama ettiğini bilip, ona için sana besin pişirir?

Kaçı sen balkonda üşüdüğünde içerden yaklaşık pırtıl bazı hırka alıp omuzlarına konduruverir?

Kaçını gecenin kör amma saati samimi arayabilirsin, ki seni arayabilir?

Yurdu yuvası gayri, konacak durum bulamayan bkuşlara helezoni sırf insanlar…

Neticede Yaşar Kemal de dememiş mi; İnsan evrende gövdesi böylece yok, yüreği böylece duruş bulaşıklar” diye…

Yani evrende güzel kimi basma bırakmanın yolu bereket ve şöhretten yok hem, “beşeriyet”seher geçiyormuş.

Çakmak uygun 80 yaşımıza gelmeyi beklemeyelim bence… 🙂

Anlayışlı Emanet Kızılay
Kurgu Ağacım – Hayykitap
Şövalye Eğitimi Alan Çocuk 179 (75 Yıl Süren Arama )

Ailevi ve Evlenme Danışmanı

Serhat Alışılmamış

belirli içeriğidir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın