Adet döneminde nasıl beslenmeli ?

Adet dönemi her kadının korkulu rüyası gibidir. İstenmeyen şişlikler, her zaman tam üzerinize oturan kıyafetlerin dar gelmesi. Bitmek bilmeyen tatlı krizleri ve kilo alma korkusu. Eğer dikkat etmezsek kilo amanın kaçınılmaz olduğu zamanlar adet dönemleri. Bu yüzden ne yediğimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Ne Yemeliyiz ?

Adet dönemin de ve öncesinde ne yediğiniz bu dönemi nasıl geçireceğinizi etkiliyor. Özellikle bazı besin ve içecekler ağrılı, kramplı ve yorucu bir adet dönemi geçirmenize yol açıyor.
PMS adı verilen adet öncesi belirtiler de ne yediğiniz ya da ne yemediğinizden payını alıyor. Çok sinirli olmanız ya da çok hassaslaşmanız vücudunuzdaki kimyasal etkileşimlere bağlı bu sebeple çevrenizdekileri suçlamaktansa diyetinize dikkat etmeniz daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.
Adet öncesinde ve sırasında sizi olumsuz etkileyecek besin ve içecekler şunlar:

Çikolata
Çikolata, soda, çay, kahve gibi kafein içeren besin ve içecekler adet döngüsünü olumsuz etkiler. Kafein kan damarlarının daralmasına yol açar bu sebeple başağırısı ve sinir yaratabilir.


Süt ürünleri
Süt ürünler, içerdikleri asitlerden dolayı adet döngüsü içinde spazmlara yol açabilir. Bu nedenle kaçınılmalıdır ya da etkilerini azaltmak için omega-3 yağı içeren besinlerle beraber tüketilmelidir. Ceviz, somon balığı, keten tohumu yüksek oranda omega 3 yağı içerir ve krampları engeller.


İşlenmiş gıdalar

Sodyumu azaltmanız vucudun su tutmasını ve şişkinliğini azaltır bu sebeple sodyum içeren işlenmiş gıdalardan adet döneminde kaçınmalısınız. Peynir ürünleri, soya sosu, konserve gıdalar, hazır yemekler sodyum içerdiği için uzak durulmalıdır.


Kızartmalar

Çok yağlı gıdalar öströjen seviyelerini arttırır. Östrejen seviyesini sabit tutmak ağrı ve krampları azaltır. Bu sebeple yağlı et, yağlı süt, yağlı peynir ve kızarmış sebzelerden uzak durmalısınız.


Şeker

Her türlü rafine şeker içeren gıda ve içecek kan şekerinizi yükseltir ve uyuşuk, huysuz ve yorgun olmanıza yol açar. Bu sebeple fazla şekerden, keklerden, kahvaltılık tahıllardan, beyaz undan kaçının ya da aza indirin.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın