3 Adımla bilimsel ve hızlı kilo verme

Hızlı kilo vermenin pek çok yöntemi olmasına rağmen, bu yöntemler sizi aç ve huzursuz yapabilir. Bu tarz diyetler çelik gibi bir iradeniz yoksa pes etmenize ve diyetlerin yarıda kalmasına neden olurlar.

Size anlatacağımız 3 adımlı plan şöyle çalışıyor:

* İştahınızı hızlıca azaltacak,
* Aç kalmadan hızlı kilo verdirecek,
* Metabolizma sağlığınızı güçlendirecek.

Programımızın 3 aşaması aşağıda yer alıyor.

1-Şeker ve Nişasta Kullanımını Azaltın
Önemli kısım şeker ve nişastayı yani karbonhidratları azaltmak. Bunlar, kan şekeri en çok salgılatan gıdalar. Eğer daha önce duymadıysanız şimdi öğrenmenizde fayda var; insülin vücutta yağların depolanmasını sağlayan temel hormon olarak görev yapar.

İnsülin azaldığında, vücudumuzdaki yağlar depolardan daha kolay çıkar ve vücudumuz karbonhidratlar yerine yağları yakmaya başlar. İnsülini düşürmenin başka bir faydası ise böbreklerdeki fazla tuz ve suyun atılması ile vücudunuzda fazla su tutumundan kaynaklanan kilonun kaybıdır.

Şekeri azalttığınızda, insülin seviyeniz düşecek buna bağlı olarak da daha az açlık hissedip daha az yemek yediğiniz için daha az kalori almış olacaksınız.

Şekerli gıdaları azalttığınızda daha ilk haftadan yağ yakımı ve vücutta tutulan fazla suyun atımıyla 4-5 kilo verebilirsiniz. Üstelik bunun için ekstradan bir şey yapmanıza bile gerek kalmayacak.
2. Protein, Yağ ve Sebze Tüketin

Yediğiniz her öğün bir protein kaynağı, bir yağ kaynağı ve düşük karbonhidratlı bir sebze içermeli. Yemeklerinizi bu şekilde düzenlemeniz karbonhidrat alımınızı önerilen günlük 20-50 gram miktarına otomatik olarak düşürecektir.

Protein Kaynakları:

* Etler; sığır eti, tavuk eti, kuzu eti vb.
* Balık ve Deniz Ürünleri; somon, alabalık, karides, ıstakoz vb.
* Yumurta

Proteini yoğun olarak tüketmenin faydasını ne kadar vurgulasak az. Protein tüketimi metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak günde 80-100 kalori fazla yakılmasını sağlar. Ayrıca, protein ağırlıklı beslenme yemek hakkında takıntılı düşünmeyi %60, geç saatte yemek yeme alışkanlığını yarı yarıya azaltır. Sizi tok tuttuğu için günde ortalama 440 kalori kadar az yemek yemenizi sağlar. Kilo verme konusunda en büyük yardımcınız proteindir.

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler; brokoli, ıspanak, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, salatalık, pazı, marul, kereviz vb.

Tabağınızı bu düşük karbonhidratlı sebzelerle doldurmaktan hiç çekinmeyin. Gün boyunca istediğiniz kadar tüketseniz bile 20-50 kaloriye geçmenize neden olmazlar. Et ve sebzeden oluşan bir beslenme, sağlıklı olmak için gerekli olan tüm lifleri, vitaminleri ve mineralleri içerir. Beslenmede tahılların fizyolojik bir gerekliliği bulunmamaktadır.

Yağ Kaynakları: Zeytinyağı, Ay çiçek yağı, Hindistan cevizi yağı, avakado yağı, tereyağı, içyağı vb.
Günde 2-3 öğün yemek yiyin. Eğer kendinizi öğleden sonra aç hissederseniz 4. bir öğün daha ekleyin. Yağ tüketmekten korkmayın. Aynı anda hem düşük karbonhidrat hem de düşük yağ tüketimine geçmek başarısızlıkla sonuçlanır.

En iyi pişirme yağı, hindistancevizi yağıdır. Bu yağ, orta zincir trigliserit denilen ( MCT) yağı içerir. Bu yağ, diğer yağlara göre daha doyurucudur ve metabolizmayı hızlandırır. Doğal yağlardan korkmanıza hiç gerek yok, çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağlar kalp rahatsızlığı riskine hiç neden olmuyor.

3. Haftada 3 Gün Ağırlık Kaldırın

Bu diyette kilo vermek için egzersiz yapmanıza gerek yok ama yapmanızı tavsiye ediyoruz. En iyi yöntem haftada 3-4 defa spor salonuna gitmek. Biraz ısınma yaptıktan sonra, biraz ağırlık kaldırıp sonrasında esneme hareketleri yapın.
Spor salonundaki bir antrenörden size uygun program için destek alabilirsiniz. Ağrılık kaldırmak metabolizmanızın yavaşlamasını önlediği gibi daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Düşük kalori diyetleri üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki kilo vermenin yanı sıra kas kütlenizi de bir miktar arttırabilirsiniz. Eğer ağırlık kaldırmak istemiyorsanız ya da vaktiniz yoksa, tempolu yürüyüş, yüzme veya koşma da yeterli olacaktır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın